Vi gir folk grunn til å tro på framtiden!
Fretex skal bidra til at mennesker får og beholder arbeid. Fretex skal bidra til et bedre miljø gjennom blant annet gjenbruk. Selskapets virksomhet skal drives i overensstemmelse med Frelsesarmeens verdigrunnlag.
Verdier:
Åpenhet, Kjærlighet, Engasjement, Lønnsomhet
Det gjøres ikke forskjell på ansatte, heller ikke ved ansettelse, på grunn av etnisitet, nasjonal opprinnelse, avstamming, hudfarge, språk, religion, politisk syn, medlemskap i arbeidstakerorganisasjon, seksuell orientering, funksjonshemming, alder eller livssyn.
Fretex er Norges største arbeids-og inkluderingsbedrift og secondhand-kjede, og en viktig del av Frelsesarmeen i Norge. Fretex tilbyr avklaring og kvalifisering til personer som av ulike grunner har vanskeligheter med å skaffe seg eller fungere i et ordinært arbeid. De 40 Fretexbutikkene finnes fra Kirkenes i nord til Mandal i sør. Butikkene selger det som giverne donerer. Fretex har også en nettbutikk.
Datterselskapene til Fretex Norge AS er virksomhetsstyrt.
Helt siden den tid har det å gi mennesker grunn til å tro på framtiden stått i sentrum. Den første Fretexbutikken ble åpnet i Bergen i 1971. Frelsesarmeens tekstiler var utgangspunktet for å velge Fretex som navn på virksomheten. Fretex er ingen forkortelse.
Fretex er en del av Frelsesarmeen i Norge.
Ti prosent av bruktomsetningen går til Frelsesarmeens øvrige sosiale arbeid. Dette utgjør ca 30 millioner kroner årlig. Hvis du ønsker å gi en pengegave til Frelsesarmeen kan du gjøre det her.
Fretex ønsker tekstiler til gjenbruk. Fretex er takknemlig for å få bøker, CD-er, filmer, pynteting, sports- og fritidsartiker, bilder, småmøbler osv; egentlig alt det du ikke trenger lenger, som du tror andre kan få glede av. Store møbler tas imot på noen steder.
Hvor kan du levere gaver til Fretex? Fretex tar imot klær, sko, tilbehør og tekstiler i innsamlingsboksene, i Fretexposen på Posten og i alle landets Lindex-butikker. Bøker, småmøbler, sportsutstyr, bilder, glasstøy mm kan leveres i våre butikker.
Hva skjer med klærne som gis til Fretex? 69 prosent går til gjenbruk, 25 prosent til materialgjenvinning (nye produkter), 5 prosent til energigjenvinning. Klærne blir solgt i våre butikker, eksportert og delt ut via Frelsesarmeens sosiale arbeid. 90 prosent blir eksportert og 10 prosent blir gjenbrukt i Norge.
Galleri Vox i Bergen er et kunstgalleri og et atelier for personer med psykiske lidelser.
Fretex er organisert som et konsern. Morselskap: Fretex Norge AS. Datterselskaper: Fretex Jobb og Oppfølging AS, Fretex Pluss AS og Fretex Miljø AS. Fretex Norge AS eier Fretex International AS sammen med Frelsesarmeen i Sverige.
Konsernsjef og styreleder i datterselskapene: Trond Ivar Vestre. Tlf 907 83 043
Kommunikasjonssjef i Fretex Norge AS: Trine Gjermundbo. Tlf 918 15 418.
Pressesider med aktuelle saker og bilder.
Fretex er medlem av bransjeforeningen Arbeid & inkludering i NHO Service, Avfall Norge, Fretex er sertifisert i eQuass og i Miljøfyrtårn.
Nøkkeltall:
Jobbsøkere formidlet til arbeid 2020 | 1260 (+ 213 til utdanning) |
Sysselsatte, ordinært | 636 |
Butikker, antall | 40 |
Omsetning 2019 | 580 399 808 |
Innsamlingsbokser, antall | 3000 |
Utvikling butikkomsetning og innsamlet mengde tekstiler
2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | |
Butikkomsetning (tusen kroner) | 161.265 | 162.289 | 174.682 | 184.707 | 193.378 | 197.384 | 193.258 | 188.013 | 119.000 |
Innsamlet tøy (tonn) | 11.721 | 13.651 | 15.100 | 15.500 | 16.600 | 18.800 | 20.800 | 20.406 | 17.597 |
Ønsker du å støtte Frelsesarmeen med en pengegave?
Etiske retningslinjer for Fretex-gruppen
23 68 11 70
hei@fretex.no